Zihinsel Sağlık

Pomodoro Tekniği Nedir? Nasıl Yapılır?

Verimliliğinizi artırın, stresi azaltın! Pomodoro Tekniği ile 25 dakikalık odaklanma süreleri ve dinlendirici molalarla zamanı en etkili şekilde yönetin. Francesco Cirillo'nun güçlü zaman yönetimi aracını keşfedin!

Pomodoro tekniği, iş görevlerini 25 dakikalık aralıklara, yani pomodoro’lar olarak bilinen sürelere bölerek çalışan, her aralığın arasında molalar planlayan bir zaman yönetimi aracıdır.

Bir şeyi zamanında tamamlamak ve yapılacaklar listenizden çıkarmak son derece tatmin edici olabilir. Ancak, zamanınızı yönetmekte zorlanıyorsanız veya yapmanız gereken iş miktarından bunalmışsanız, başlamak ve zamanınızı daha etkili bir şekilde yönetmek için bir zaman yönetimi tekniği kullanmak faydalı olabilir.

Bu makale, Pomodoro tekniği’nin nasıl geliştirildiğini, nasıl uygulayabileceğinizi ve sunduğu avantajlar ve dezavantajları açıklar.

Pomodoro Tekniği Nasıl Uygulanır?

Pomodoro tekniği’ni uygulamanın adımları şunlardır:

 1. Görevinizi seçin.
 2. 25 dakikalık bir süre belirleyin.
 3. Süre bitene kadar görev üzerinde çalışın.
 4. 5 dakikalık bir ara verin.
 5. Bu formatı tekrarlayın.
 6. Her dört pomodoro aralığından sonra 15 ila 30 dakikalık daha uzun bir ara verin.

Pomodoro tekniği’ni uygularken işinizi kolaylaştırabilecek bazı ipuçları şunlardır:

 • Bir zamanlayıcı kullanın: Bir zamanlayıcı kullanmak, sizi takipte tutmanıza ve aralıklarınızı aşmamanıza yardımcı olabilir. Eski moda bir mutfak zamanlayıcısı kullanarak her pomodoro aralığı ve mola için bir alarm ayarlayabilir veya tercih ederseniz telefonunuzdaki bir zamanlayıcı uygulamasını kullanabilirsiniz. Bilgisayar üzerinde çalışıyorsanız, bazı tarayıcıların pomodoro zamanlayıcı uzantıları da bulunmaktadır.
 • Görevlerinizi planlayın: Gün içinde yapılacak işlerinizi planlamak ve her görev için kaç pomodoro aralığına ihtiyaç duyduğunuzu tahmin etmek faydalı olabilir. Listelerinizde karmaşık görevleri daha küçük parçalara bölebilir ve bunları pomodoro aralıklarına kolayca ayırabilirsiniz.
 • Ara verilerinizi en iyi şekilde değerlendirin: Ara verilerinizi su içmek, bir atıştırmak, uzanmak, kısa bir meditasyon yapmak veya kısa bir yürüyüş yapmak için kullanın. Bu aktiviteler, tazelenmiş hissetmenize yardımcı olarak aradan sonra tekrar işe konsantre olmanıza yardımcı olabilir.
 • Aralıkları özelleştirin: Eğer Pomodoro tekniği’ni denediyseniz ve 25 dakikalık pomodoro aralıkları veya 5 dakikalık mola sürelerinin sizin için çalışmadığını düşünüyorsanız, zamanlamaları sizin için daha uygun hale getirebilirsiniz. Temel fikir, işe odaklanmak için zaman dilimleri belirlemek ve aralarda zihinsel olarak rahatlamaktır. Özel aralıklar ve mola sürelerine sahip zamanlayıcılar bazen “marinara zamanlayıcıları” olarak adlandırılır.

Pomodoro Tekniği Nasıl Geliştirildi?

Muhtemelen bu tekniğin nasıl geliştirildiğini ve zaman aralıklarının neden domates birimlerinde ölçüldüğünü merak ediyorsunuzdur. Pomodoro tekniği, Francesco Cirillo tarafından 1987 yılında geliştirildi ve bu süreci kendi web sitesinde nasıl gerçekleştirdiğini açıklıyor.

Bir üniversite öğrencisi olarak sınavlara çalışan Cirillo, kitaplarına odaklanmada zorlanıyordu. Bir domates şeklindeki bir mutfak zamanlayıcısı (“pomodoro” İtalyanca’da domates demektir) kullanarak kendisine 2 dakikalık bir süre belirledi ve sadece iki dakika odaklanmayı kendine bir meydan okuma olarak gördü.

İşe yaradığında, zamanlayıcıyı daha uzun bir aralığa ayarladı ve bu ona görevine odaklanmada yardımcı olduğunu fark etti. Farklı aralık süreleriyle denemeler yaptı ve 25 dakikalık çalışma süresinin ardından 5 dakikalık bir mola ile ideal olduğunu keşfetti. 10 dakikalık aralıkların bir şeyi halletmek için çok kısa olduğunu ve molasız bir saatlik aralıkların ise çok uzun olduğunu fark etti.

Pomodoro Tekniği’nin Avantajları

Pomodoro Tekniği’nin bazı avantajları şunlardır:

 • Odaklı çalışmayı teşvik eder: Sadece çalışma için belirli bir süre ayırmak, görevinize odaklanmanıza ve sosyal medyanızı kontrol etmek, bulaşık makinesini boşaltmak veya başka bir göreve geçmek gibi diğer şeylerden sapmanıza engel olabilir.
 • Başlamanıza yardımcı olur: Bazı durumlarda, yapmanız gereken çok iş olduğunda, bunalmış hissedebilir ve nereden başlayacağınızı bilemeyebilirsiniz. Pomodoro Tekniği, görevleri daha küçük, daha yönetilebilir parçalara böler ve bunları tek tek ele alabileceğiniz bir düzene koyarak size yardımcı olur.
 • Verimliliği artırır: Eğer erteleme eğilimindeyseniz veya kolayca dikkatiniz dağılıyorsa, Pomodoro Tekniği, zamanınızı daha iyi yönetmenize ve hedeflerinizi başarmanıza yardımcı olabilir.
 • Stresi ve anksiyeteyi azaltır: Bir süre sona eriyorsa, zaman bazen düşman gibi hissettirebilir ve sizi stres ve anksiyete yaşamaya zorlayabilir. Zamanınızı yönetmek için bir çerçevenizin olması, daha fazla kontrol hissetmenize yardımcı olabilir ve stres ve anksiyetenizi azaltabilir.

Pomodoro Tekniği’nin Dezavantajları

Pomodoro Tekniği’nin bazı dezavantajları şunlardır:

 • Sabit aralıklar ve molalar bazen çok sert ve disiplinli hissettirebilir.
 • Görev belirtilen süreden daha uzun sürerse stresli olabilir.
 • Görev belirtilen aralıktan önce tamamlanırsa ne yapacağınızı düşünebilirsiniz.
 • Çerçeve, kontrolünüz dışındaki müdahaleleri hesaba katmaz. Örneğin, işte dikkatinizi çeken başka görevler veya meslektaşlar olabilir.

Son Söz

Daha verimli olmak ve çalışma gününüzden en iyi şekilde yararlanmak için bir zaman yönetimi stratejisi arıyorsanız, Pomodoro tekniği‘ni denemek faydalı olabilir. 25 dakikalık aralıkları ve 5 dakikalık mola sürelerini deneyebilir veya ihtiyacınıza uygun olarak zamanlamaları özelleştirebilirsiniz.

Pomodoro Tekniği ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Pomodoro Tekniği nedir?

Pomodoro Tekniği, iş görevlerini 25 dakikalık çalışma süreleri olan “pomodoro” adı verilen aralıklara bölen ve her aralığın ardından mola veren bir zaman yönetimi tekniğidir.

Pomodoro nedir?

Pomodoro, İtalyanca’da domates anlamına gelir. Tekniğin kurucusu Francesco Cirillo, zamanlayıcısının domates şeklinde olması nedeniyle bu ismi seçmiştir.

Neden 25 dakika?

Francesco Cirillo, denemeler sonucunda 25 dakikalık çalışma süresinin, odaklanma ve verimlilik açısından ideal olduğunu keşfetti.

Pomodoro Tekniği hangi avantajları sunar?

Pomodoro Tekniği, odaklı çalışmayı teşvik eder, başlamanıza yardımcı olur, verimliliği artırır ve stresi azaltabilir.

Pomodoro Tekniği herkes için uygun mu?

Evet, herkes Pomodoro Tekniği’ni deneyebilir. Ancak, bireylerin çalışma alışkanlıkları ve tercihlerine bağlı olarak farklılık gösterebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu